В интернет пространството върви петиция в подкрепа на т.4 от чл.16 от Закона за народната просвета. В един блог, който можете да видите тук, има написана статия със заглавие: "Петиция за българския език ли?" . Авторът на статията, който много уважавам, не приема мотивите на петицията. Аз който живея зад граница, но не са ми чужди проблемите в българското образование, съм обезпокоен. Не зная, какво да мисля. Моля всеки, който може да ми даде светлина по въпроса да го направи! Може би като не живея в момента в България - ми убягва истината. Къде е истината? По долу цитирам част от съдържанието на петицията:
"Чл. 16, т. 4 от действащия сега Закон за народната просвета гласи, че държавните образователни изисквания се прилагат включително за усвояването на книжовния български език.
В Законопроекта, предложен от правителството, е записано тази точка да отпадне. Параграф 2 на законопроекта разпорежда: „В чл. 16 т. 4 се отменя.”
Цялата петиция можете да се види тук.
Цялата петиция можете да се види тук.
7 коментара:
Господин Христов, в момента в Народното събрание има внесен Законопроект, но той не е за изменение и допълнение на Закона за народната просвета, както пише във въпросната петиция, а за изцяло нов Закон. Нарича се "ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА УЧИЛИЩНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ПРЕДУЧИЛИЩНОТО ВЪЗПИТАНИЕ И ПОДГОТОВКА". Има го на сайта на просветното министерство, който се интересува, може да го прочете и да види, че това, които е написано в петицията, там не присъства.
---- Параграф 2 в Законопроекта например гласи:
" § 2. Във военизираните средни училища от системата на Министерството на отбраната и Министерството на вътрешните работи този закон се прилага, доколкото
друго не е предвидено с актовете за създаването им и разпоредбите на специалните
закони, отнасящи се до устройството и дейността им."
Има ли нещо общо това с написаното в петицията, че Параграф 2 разпорежда: „В чл. 16 т. 4 се отменя.”? Няма, разбира се!
---- Във внесения в Народното събрание Законопроект изобщо няма понятие "държавни образователни изисквания". Там нещата са изградени на съвсем друг принцип.
---- След приемането на Законопроекта и превръщането му в закон, той ще отмени не отделни точки от сегашния Закон за народната прасвета, а целия Закон за народната просвета (Параграф 14).
Мисля, че това е достатъчно, за да се види несъстоятелността на въпросната петиция, а който не вярва и иска да се запознае лично със Законопроекта, ето адреса:
http://www.minedu.government.bg/opencms/opencms/left_menu/documentsproject/
Г-н Николов, благодаря за осветлението на този въпрос! Да, иначе страшно звучеше. Не е лошо да дадеш някаква по-голяма гласност на този въпрос, може би в "свежо". Има много хора които не знаят. Не мога да гадая, кой има полза от нарушаване на етническия мир в страната. Малко съм встрани от нещата, но ме боли. Мисля, че ти можеш да ме разбереш много добре.
След като ми пратиха по скайп линк за петицията, се поразтърсих стабилно в нета. Не намерих абсолютно нищо, отговарящо на написаното в петицията. Иначе хората си подписват... Стадо.
Подписах, поздрави! Любо
Не мога да разбера някои хора, които подписват всякакви петиции за запазване на книжовния български език, а в същото време продължават да си шльокат на латиница.
Освен всичко друго, ми се аргументират, че писането на латиница нямало общо /!!??/ с петицията ( тука вече гледам потресено)!
Публикуване на коментар